توليد برق پاك با همدستي باد و آفتاب
نخستين نيروگاه هيبريدي (بادي - خورشيدي) با قابليت توليد 50 كيلووات انرژي الكتريكي در روز كه توسط محققان جهاددانشگاهي واحد آذربايجان شرقي طراحي و ساخته شده در منطقه پايانه‌هاي نفتي جزيره خارك آغاز به كار كرد.

مهدي حسين زاده، رييس پژوهش و فناوري شركت پايانه هاي نفتي در حاشيه مراسم افتتاح نيروگاه هيبريدي بادي و خورشيدي به خبرنگار فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي گفت: اين نيروگاه براي نخستين بار در كشور با بهره گيري از سلول هاي خورشيدي و توربين بادي قادر به توليد برق است.

وي افزود: اين اقدام در راستاي تلاش براي افزايش سهم انرژي هاي نو و تجديد پذير كه به دستور مقام معظم رهبري در زمره سياست‌هاي كلان انرژي كشور قرار گرفته به اجرا در آمده است.

او با بيان اين كه پروژه نيروگاه هيبريدي بادي و خورشيدي خارك با همكاري مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران و با تلاش جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي به بهره برداري رسيده است افزود: اين نيروگاه هم اكنون مي تواند روزانه 50 كيلو وات برق توليد كند.

حسين زاده تصريح كرد: ظرفيت سلول هاي خورشيدي اين نيروگاه هيبريدي 12 كيلو وات و ظرفيت توربين بادي آن 7.5 كيلو وات است.

وي، ارتفاع دكل توربين بادي را 16 متر اعلام كرد و در مورد حداقل و حداكثر سرعت باد براي توليد انرژي گفت: حداكثر سرعت باد براي توليد انرژي در اين نيروگاه بادي و خورشيدي 20 متر بر ثانيه و حداقل سرعت باد يك متر بر ثانيه است.

حسين زاده با بيان اينكه براي توسعه اين پروژه برنامه ريزي هاي خوبي انجام شده از اجراي اين طرح در روستاها و مناطق دورافتاده اي كه به سيستم شبكه برق سراسري دسترسي ندارند خبر داد.

وي در مورد پروژه هاي اولويت دار واحد پژوهش و فناوري شركت پايانه هاي نفتي ايران گفت: هم اكنون اجراي طرح پسماند و استفاده بهينه از آب هاي زيرزميني در دستور كار اين واحد قرار دارد. همچنين در طرح مبارزه با موريانه ها نيز به نتايج بسيار خوبي دست پيدا كرده ايم.

نيروگاه هيبريدي ( بادي - خورشيدي ) به عنوان يك حركت نمادين و با پاسداشت ارزش مقام شهدا در جوار گلزار شهداي جنگ تحميلي جزيره خارك و به منظور برق رساني به بقعه امامزاده مير محمد نصب شده است.

عمليات ساخت اين نيروگاه توسط متخصصان گروه انرژي‌هاي نو جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي چهار ماه و نيم طول كشيده و طي 10 روز در منطقه پايانه‌هاي نفتي جزيره خارك نصب شده است.

احمد فرشبافيان، رييس جهاد دانشگاهي استان آذربايجان
شرقي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا در تبريز گفت: محققان جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي به صورت شبانه‌روزي در تلاش بودند تا اين نيروگاه كاملاً فني و مطابق با اصول فناوري روز نصب شود كه اكنون شاهد آغاز به كار آن هستيم.

وي اضافه كرد: اين نيروگاه هيبريدي (بادي - خورشيدي) كه توان توليد 50 كيلووات برق در روز را دارد براي روستاهاي كمتر از 20 خانوار مناسب است و مي‌تواند تمام انرژي الكتريكي آنها را در طول روز تامين كند.

فرشبافيان با بيان اين كه اين طرح براي توليد برق الكتريكي به كمك منبع انرژي تجديدپذير و از نوع بادي و خورشيدي به كار مي‌رود، تصريح كرد: براي انتقال برق به صورت كابلي به ‌ازاي هر روستا حدود يك ميليارد تومان هزينه صرف مي‌شود، اما هزينه نيروگاه هيبريدي از مرحله طراحي و ساخت تا نصب كمتر از يك سوم آن مي‌شود و اين در حالي است كه اين نيروگاه داراي ويژگي‌هايي مانند توليد انرژي پاك، نگهداري ارزان و راحت نسبت به نيروگاه‌ها و تعمير و سرويس‌دهي آسان است.

وي با اشاره به اينكه پنل‌هاي خورشيدي و توربين‌هاي بادي اين نيروگاه خريداري شده، ‌خاطرنشان كرد: در حال حاضر تمام دانش فني توليد تجهيزات اين نيروگاه از طريق مهندسي معكوس توسط متخصصان جهاد دانشگاهي اين استان به دست آمده و درصدد هستيم كه در ساخت نمونه‌هاي ديگر مورد استفاده قرار گيرد.

فرشبافيان با بيان اينكه توانايي توليد نيروگاه‌هاي هيبريدي (بادي- خورشيدي) از 50 كيلووات تا دو مگاوات در جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي وجود دارد، به ايسنا گفت: پروپوزال اين طرح به سفارش مديريت پژوهشي پايانه‌هاي نفتي جزيره خارك از خرداد ماه سال گذشته نوشته شد و مراحل عملياتي آن در آبان ماه آغاز شد و تا پايان اسفند ماه سال گذشته پايان يافت و اواسط خرداد ماه با بارگيري آن به مقصد رسيده، در جزيره خارك نصب شده و در اواخر هفته گذشته آغاز به كار كرد.

به گزارش ايسنا اين طرح از دستاوردهاي فناوري برگزيده ارائه شده در نمايشگاه «همت مضاعف، كار مضاعف» بود كه در اسفند ماه سال گذشته مورد بازديد مقام معظم رهبري قرار گرفت.

جزيره خارك به عنوان بزرگترين پايانه صادرات نفت كشور از توابع شهرستان بوشهر درفاصله 57 كيلومتري شمال غرب بندر بوشهر در آبهاي خليج فارس واقع است.