مطالب علمی و خواندنی

قابل توجه دانش آموزان
شما دانش آموزان عزیز نیز می توانید مطالب جالب علمی و پژوهشی خود را به ایمیل
energyatomilab@gmail.com
ارسال نمایید این مطالب پس از بررسی با نام شما در این بخش قرار خواهد گرفت
همچنین این فعالیت در نمره آزمایشگاه شما نیز تاثیر خواهد داشت
منتظر مطالب جالب و جدید شما هستیم
هنگام فرستادن ایمیل نام و نام خانوادگی ، پایه و کلاس خود را نیز ذکر نمایید.
با تشکرکیک زرد

وقتي در نوشابه نمک مي ريزيم

کامپیوتر جیبی

تلویزیونی که بوها را هم منتقل می کند

ال پی جی(گاز مایع)


آلومینیوم طلایی ، پلاتین سیاه ، نقره ی آبی ...

ذرات نانو قابلیت کم کردن اثر گسل‌های فعال زمین لرزه‌ای را دارد

  آشنائي با ميكروسكوپ و انواع آن

  کوه آتشفشان در خانه

  شعله هاي رنگيسفيد كردن دندان‌ها با روش های طبيعي
اكثر ما وقتي تبليغات تلويزيوني و مجلات را در مورد روش‌هاي سفيد كردن دندانها مي‌بينيم به فكر مي‌افتيم كه در اين زمينه اقدامي بكنيم و در نتيجه لبخندي زيبا داشته باشيم اما گاهي نگران اثرات سوء اين روش‌ها هستيم.
در اين مقاله كه در سايت تخصصي ارگانيك به چاپ رسيده چند روش طبيعي و غيرشيميايي براي سفيد كردن دندانها ارائه شده كه درعين حال اينگونه اثرات سوء را نيز ندارند.
اين روشها عبارتند از:
-‌ خوردن كرفس و سيب؛ اين دو خوردني حاوي سلولزهاي رشته‌اي هستند كه مانند يك مسواك طبيعي مي‌توانند به آرامي و بدون ضرر، دندانها را تميز و سفيد كنند. اين خوردني‌ها اثر رنگدانه‌هاي ناشي از مواد غذايي را از روي دندانها پاك مي‌كنند.
- استفاده از پراكسيد هيدروژن (يا آب اكسيژنه)؛ اين ماده كاملا طبيعي و غيرسمي كه تركيبي از مولكول‌هاي اكسيژن و آب است و مي‌تواند به شيوه‌اي بي‌خطر دندانها را پاكسازي كند و براي بهداشت و سلامت كلي دندانها نيز مفيد است.
روش استفاده از آب اكسيژنه اين است كه پودر 3 درصد آن را در آب شير به مقياس 50-50 حل كرده و هر شب قبل از خواب دندانهايتان را با اين محلول بشوئيد. پس از چند هفته متوجه خواهيد شد كه دندانهايتان سفيدتر و روشن‌تر شده‌اند.
-‌ توت فرنگي بخوريد؛ اين ميوه خوشمزه و پرطرفدار تابستاني به دليل اينكه حاوي ماده‌اي موسوم به اسيد ماليك است درسفيد كردن دندانها نقش موثري دارد. براي بهره‌مند شدن بيشتر از اين خاصيت توت فرنگي هفته يكبار دستورالعمل زير را انجام دهيد:
-‌ ابتدا يك عدد توت فرنگي را با يك قاشق غذاخوري جوش شيرين تركيب كنيد تا يك خمير قرمز رنگ حاصل شود. اين خمير را روي مسواك قرار داده و آن را مدت 5 دقيقه روي دندانهايتان بگذاريد.
- براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها پس از 5 دقيقه با يك مسواك استاندارد، دندانهايتان را بشوييد تا هرگونه قندطبيعي از روي دندانهايتان پاك شود.
- استفاده از پوست پرتقال و برگهاي درخت برگ بو؛ اين دو سفيد كننده طبيعي دندانها كه غير معمول‌تر از بقيه موارد هستند مي‌توانند رسوبات روي دندانها را تاحد زيادي برطرف كرده و دندانها را درخشان‌تر كنند شما مي‌توانيد به نوبت هر يك از آنها را به طور خشك يا به صورت پودر تركيبي با يكديگر روي دندانها بگذاريد.
- و بالاخره مي‌توانيد از جوش شيرين استفاده كنيد براي اين منظور مي‌توانيد 6 قاشق غذاخوري جوش شيرين را با 3/1 قاشق غذاخوري نمك، 4 قاشق چايخوري گليسيرين و 15 قطره روغن نعنا يا ديگر روغن‌هاي گياهي تازه كننده بازدم تركيب كنيد اين تركيب را به مقادير كم هر وقت كه مي‌خواهيد دندانهايتان سفيدتر شوند روي آنها بگذاريد و بعد از مدتي دهانتان را بشوئيد.ابداع چشم‌ بند خواب با قابليت ارائه كنترل بر روي روياها
دو دانشمند آمريكايي دست به ساخت يك چشم‌بند خواب زده‌اند كه به كاربران اجازه مي‌دهد خواب‌هاي خود را كنترل كنند.
اين چشم‌بند كه «رمي»(Remee) نام داشته، با وجود شباهت ظاهري به انواع ديگر آن، به عنوان يك دستگاه ارتقا حركت تند چشم در خواب ثبت شده كه قرار است به وضوح بيشتر روياها با آگاه‌سازي ذهن از زمان خواب ديدن بپردازد.
هدف از ساخت اين دستگاه، قادر ساختن افراد به ديدن خواب‌هاي دلخواه است.
اين ابداع آينده محصول ذهن دونكان فراتسير و استيو مك‌گوئيگان 30 ساله بوده كه به تازگي شركت خود را با نام «بين‌بنگر لبز» راه اندازي كرده‌اند.
اين دو محقق، ابداع خود را در سايت جذب سرميانه كيك‌استارتر گذاشته و توانستند بيش از 570 هزار دلار را از سوي علاقمندان جذب كنند.
درون اين چشم‌بند يك مجموعه از شش نور ال‌اي‌دي قرمز قرار دارد كه بسيار كمرنگ بوده و خواب كاربر را مختل نمي‌كنند اما براي مغز كاملا قابل شناسايي هستند. اين نورها براي توليد يك توالي دلخواه توسط كاربر قابل برنامه‌ريزي است.
مراحل خواب به دو گروه اصلي تقسيم مي‌شود: مرحله بدون حركت تند چشم و مرحله حركت تند چشم در خواب. انسان‌ها ميان اين دو مرحله در طول شب در رفت و آمد هستند درحالي كه بيشتر روياها در مرحله حركت تند چشم رخ مي‌دهند. اين مرحله از طولانيترين زمان برخوردار است.
به نظر مي‌رسد كه رمي قادر به تشخيص اين دوره‌هاي طولانيتر بوده و با نورهاي چشمك‌زن وارد روياها مي‌شود. اين دستگاه براي چهار تا پنج ساعت از شروع خواب كاربر صبر كرده تا مراحل عميقتر حركت تند چشم آغاز شوند.
اين ايده بسيار ساده است. براي مثال شما در حال انجام يك بازي گلف بي‌نقص در رويا بوده و در فاصله دور يك طرح نور قرمز چشمك زن را مشاهده مي‌كنيد. از آنجايي كه اين طرح از توالي خاصي برخوردار بوده، قادر به آگاه سازي فرد از بودن در وضعيت رويا است.
در اين زمان فرد قادر به تعيين مراحل بعدي دلخواه خود در خواب است.
دونكان فراتسير و استيو مك‌گوئيگان سازندگان چشم‌بند رمي
تنظيم چشم بند رمي از طريق وب‌سايت
به جاي دكمه‌ها و كنترل‌هاي متعدد بر روي اين دستگاه، محققان يك وب‌سايت راه‌اندازي كرده‌اند كه كاربران مي‌توانند تنظيماتي مانند زمان آغاز طرح و زمان تكرار آن را منطبق كنند. همچنين مي‌توان شدت نور را تغيير داد.
نمايش اين طرح نور بين 15 تا 20 ثانيه به طول انجاميده و ميان هر نشانه حدود 15 دقيقه فاصله است. در طول مرحله بدون حركت تند چشم اين نورها هيچ تاثيري بر مغز ندارند.
اين دستگاه بسيار سبك بوده و نيروي آن از طريق يك باتري كوچك سه ولتي براي چندين ماه تامين مي‌شود. قيمت اين دستگاه 95 دلار برآورد شده است.اگر دستتان را در نیتروژن مایع فرو ببرید
یخ زدگی و از بین فتن پوست دستتان حداقل صدمه‌ای است که با آن مواجه می‌شوید. اما راهی وجود دارد که بتوانید این کار را بدون کوچک ترین صدمه ای انجام دهید!
 
توجه: در این مطلب نکات ایمنی و جزئیات دقیق آزمایش ذکر نشده است، به همین دلیل تاکید می‌شود از انجام این آزمایش خودداری کنید، چراکه ذره‌ای خطا یا اشتباه می‌تواند به از دست رفتن دست شما منجر شود.
تئودور گری از خبرنگاران سایت پاپ‌ساینس عاشق انجام آزمایش‌های عجیب است. یکی از آزمایش‌های معروف وی فرو بردن دستش درون نیتروژن مایع است. خود وی با شوخ‌طبعی خاصی درباره این آزمایش می‌گوید: «زمانی‌که من برای نخستین بار این عکس از دست مردی را دیدم که درون نیتروژن مایع با دمایی حدود منفی 195 درجه سانتی‌گراد فرو برده شده بود، بلافاصله با خود فکر کردم که این مرد باید دیوانه باشد! تنها کافی است که یک ثانیه دست خود را درون چنین مایعی قرار دهید و آنگاه به پوست جدیدی نیاز خواهید داشت. حتی این واقعیت که این دست خود من بود و ما این عکس را تنها چند لحظه قبل گرفته بودیم، نتوانست حیرت‌زدگی من را کم کند
 
گری می‌گوید که به طرز شگفت‌آوری وی حتی احساس سرما هم نکرد. به همان دلیلی که قطرات آب بر روی یک ماهیتابه داغ جست‌وخیز می‌کنند، پوست دست وی هیچ صدمه‌ای ندید. تقریبا به صورت بی‌درنگ یک لایه عایق از بخار بین آب و فلز داغ شکل می‌گیرد که قطرات آب را نسبتا سرد نگه می‌دارد، بدون آنکه واقعا قطرات با سطح داغ تماس داشته باشند آنها را چند ثانیه روی هوا شناور نگه می‌دارد. در خصوص نیتروژن مایع، گوشت دست مثل ماهیتابه، سطح داغی است که دمای آن چند صد درجه بالای نقطه جوش آن است. بنابراین لحظه‌ای که دست آزمایشگر با مایع تماس حاصل می‌کند، یک لایه محافظ از گاز نیتروژن تبخیر شده را ایجاد می‌کند؛ همان‌طور که ماهیتابه یک لایه بخار آب ایجاد می‌کند. این لایه زمان کافی را برای گری فراهم کرد تا دستش را درون نیتروژن مایع فرو ببرد و باز آن را بیرون بکشد. اگر تنها چند لحظه بیشتر دستش را درون نیتروژن نگاه می‌داشت، دست وی مسلما دچار سرمازدگی شدید می‌شد.
این پدید با نام اثر لیندنفراست شناخته می‌شود. نخستین بار، یوهان گاتلوب لیدنفراست، پزشک آلمانی قرن هجدهم بود که توانست این پدیده را توضیح دهد و آن را به نام خود ثبت کند. با استفاده از اثر لیدنفراست می‌توان عکس این آزمایش را نیز انجام داد، یعنی می‌توانید انگشت خود را نیز درون فلز مذاب فرو ببرید.
 


 رادیوی آبی
محققان انگلیسی موفق به ساخت رادیویی شده اند که انرژی خود را از فشار آب کسب می کند.
به گزارش تلگراف، یک شرکت انگلیسی موفق به اختراع وسیله ای شده که می تواند هدیه‌ای مناسب برای کسانی باشد که  عاشق شنیدن آواز در حمام هستند.
این رادیو که بر اساس تکنولوژی میکرو تریبون ساخته شده است،  با آب کار می کند، در واقع از طریق فشار وارده از آب انرژی می گیرد.
برای روشن کردن این نوع رادیو، تنها کافی است رادیو را  در مسیر دوش آب قرار دهید.
رادیوی آبی که ازلحاظ اقتصای نیز قیمت بالایی ندارد به شما کمک می کند تا بدون نگرانی از تمام شدن شارژ، در هنگام دوش گرفتن به  موسیقی دلخواه خود یا   اخبار روز گوش دهید
قرار است این نوع رادیو در پایان مارس سال 2012 به قیمت 34.95 پوند وارد بازار شود.